Więcej złota w rezerwach!

Analiza decyzji Narodowego Banku Polskiego w sprawie złota

Decyzja o zwiększaniu do 20 proc. udziału złota w oficjalnych aktywach rezerwowych

Narodowy Bank Polski podjął decyzję o zwiększaniu do 20 proc. udziału złota w oficjalnych aktywach rezerwowych. Informację tę przedstawił na czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Decyzja zarządu NBP zapadła w środę i oznacza także dalsze zakupy złota przez bank centralny.

Charakterystyczny poziom i jego znaczenie

Adam Glapiński podkreślił, że poziom 20 proc. udziału złota w rezerwach jest charakterystyczny dla krajów najbogatszych, najbezpieczniejszych i najbardziej wiarygodnych. Decyzja oznacza, że same zakupy złota przez NBP będą kontynuowane.

Złoto jako element zabezpieczenia

Rezerwy złota stanowią bardzo poważny argument i są kwestią brana pod uwagę przez agencje ratingowe, partnerów handlowych i inne instytucje. Stwierdzenie to podkreślił prezes NBP, dodając, że złoto jest elementem zapewniającym pełne zabezpieczenie płatności w trudnych warunkach politycznych, militarnych czy innych.

Rozmieszczenie rezerw złota

Obecnie rezerwy złota NBP są przechowywane mniej więcej po jednej trzeciej w Bank of England w Londynie, w Federal Reserve w Nowym Jorku oraz w bezpiecznych miejscach w Polsce. Nowe zakupy mają być rozmieszczane w podobny sposób. Na koniec stycznia 2024 r. wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła 21 mld 716,8 mln euro.

Związane z tematem artykuły
– Już wiemy, ile złota NBP zgromadził na koniec rekordowego 2023 roku
– Czy złoto pobije kolejne rekordy? Mamy prognozę
– Szukali diamentów, a znaleźli duże złoża złota

Decyzja Narodowego Banku Polskiego o zwiększeniu udziału złota w oficjalnych aktywach rezerwowych wywołała wiele emocji i zainteresowanie mediów. Jest to temat istotny zarówno dla krajowej, jak i międzynarodowej sytuacji finansowej.

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o zwiększeniu udziału złota w oficjalnych aktywach rezerwowych do 20 proc. Decyzja została podjęta w środę i oznacza również dalsze zakupy złota przez NBP. Rezerwy złota są ważnym argumentem i są brane pod uwagę przez agencje ratingowe i partnerów handlowych. Obecnie rezerwy złota NBP są przechowywane w Banku Anglii, Federal Reserve w Nowym Jorku i w Polsce. Wartość złota w rezerwach banku centralnego na koniec stycznia 2024 r. wyniosła 21 mld 716,8 mln euro.
Czy Narodowy Bank Polski zdecydował o zwiększeniu udziału złota w rezerwach?

Tak, zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o zwiększaniu udziału złota do 20 proc. w oficjalnych aktywach rezerwowych.

Co to oznacza dla rezerw złota NBP?

Decyzja oznacza także dalsze zakupy złota przez NBP.

Gdzie są przechowywane obecnie rezerwy złota NBP?

Obecnie rezerwy złota NBP są przechowywane mniej więcej po jednej trzeciej w Bank of England w Londynie, w Federal Reserve w Nowym Jorku oraz w bezpiecznych miejscach w Polsce.

Jaka jest wartość złota w rezerwach banku centralnego na koniec stycznia 2024 r.?

Z danych przedstawionych przez NBP wynika, że na koniec stycznia 2024 r. wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła 21 mld 716,8 mln euro (w grudniu było to 21 mld 525,2 mln euro) lub – w przeliczeniu na dolary amerykańskie – 23 mld 501,8 mln (na koniec grudnia były to 23 mld 784,4 mln).

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.