Przejmujący dominacja na rynku farmaceutycznym – 2,7 mld euro w grze

Analiza przejęcia niemieckiej firmy biofarmaceutycznej MorphoSys przez szwajcarski potentat farmaceutyczny Novartis

Na podstawie informacji zawartych w artykule można wywnioskować, że szwajcarski potentat farmaceutyczny Novartis planuje przejąć niemiecką firmę biofarmaceutyczną MorphoSys. Transakcja ta ma wynieść 2,7 miliarda euro. W ramach przejęcia, Novartis zapłaci 68 euro za każdą akcję MorphoSysu, a sfinalizowana ma być w pierwszej połowie roku.

Reakcje po ogłoszeniu transakcji

Po ogłoszeniu decyzji, papiery MorphoSys na giełdzie we Frankfurcie wzrosły o 14,3 proc. do 65,62 euro, co świadczy o pozytywnym odbiorze informacji przez inwestorów. Natomiast akcjonariusze szwajcarskiego giganta byli mniej entuzjastyczni, co przełożyło się na spadek wartości akcji spółki na giełdzie w Zurychu o 0,3 proc.

Konsekwencje transakcji

Przejęcie MorphoSysu pozwoli szwajcarskiej firmie poszerzyć portfolio leków przeciwnowotworowych. W kontekście przemyśle farmaceutycznym, przejęcie tak dużej firmy przez konkurenta może mieć długofalowe konsekwencje dla obu podmiotów oraz ich klientów.

Podsumowanie

Transakcja przejęcia niemieckiej firmy biofarmaceutycznej MorphoSys przez szwajcarski potentat farmaceutyczny Novartis jest istotnym wydarzeniem w przemyśle farmaceutycznym. To z pewnością wyzwie zarówno dla obu firm, jak i dla rynku farmaceutycznego jako całości. Trzeba obserwować rozwój sytuacji i długofalowe skutki tego przejęcia.

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Szwajcarski potentat farmaceutyczny Novartis przejmie niemiecką firmę biofarmaceutyczną MorphoSys za 2,7 miliarda euro. Za każdą akcję MorphoSysu Novartis zapłaci 68 euro. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie roku. Dzięki transakcji firma Novartis będzie mogła poszerzyć swoje portfolio leków przeciwnowotworowych. Po ogłoszeniu decyzji papiery MorphoSys na giełdzie we Frankfurcie wzrosły o 14,3 proc. do 65,62 euro, natomiast akcje spółki Novartis na giełdzie w Zurychu potaniały o 0,3 proc.
1. Jaką kwotę Novartis zapłaci za każdą akcję MorphoSysu?
– Novartis zapłaci 68 euro za każdą akcję MorphoSysu.

2. Kiedy spodziewa się finalizacji transakcji?
– Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie roku.

3. Jakie są konsekwencje transakcji dla szwajcarskiej firmy?
– Transakcja pozwoli szwajcarskiej firmie poszerzyć portfolio leków przeciwnowotworowych.

4. Jak zareagowali inwestorzy na ogłoszenie decyzji?
– Po ogłoszeniu decyzji papiery MorphoSys na giełdzie we Frankfurcie wzrosły o 14,3 proc. do 65,62 euro. Mniej entuzjastycznie plany przyjęli akcjonariusze szwajcarskiego gigant. Akcje spółki na giełdzie w Zurychu potaniały o 0,3 proc.

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.