Historyczna transakcja w świecie muzyki: Setki milionów za utwory Michaela Jacksona.

Analiza zakupu katalogu muzycznego Michaela Jacksona przez Sony Music Group

Wszystko wskazuje na to, że Sony Music Group wynegocjowało zakup praw do połowy katalogu muzycznego, jaki pozostawił po sobie Michael Jackson. Zapłacono za nie 600 milionów dolarów.

Informację o tym kontrakcie podał magazyn Billboard. Potwierdziły ją następnie inne media, w tym Bloomberg i BBC.

Nie umyka uwadze obserwatorów fakt, że to najdroższa taka transakcja w historii.

Od 1 lutego 2024 r. w aplikacji TikTok nie są dostępne piosenki Taylor Swift i innych artystów związanych z wytwórnią Universal

Szczegóły porozumienia nie są jeszcze dokładnie znane, ale możliwe że w ramach pozyskania praw do piosenek Jacksona zakupiono także utwory innych artystów. Kupiono bowiem „katalog muzyczny” należący do zmarłego w 2009 r. wokalisty, w którym mogą być prawa nie tylko do jego twórczości.

Druga połowa praw należy do konsorcjum Sony/ATV Music Publishing. W posiadaniu tego podmiotu są np. niektóre utwory brytyjskiej legendy, zespołu the Beatles.

Na początku 2023 roku ChatGPT zyskał zastosowanie w pisaniu scenariuszy, zwłaszcza w celu tańszego generowania pomysłów pilotażowych dla nowych programów.

Jackson jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej słuchanych artystów przełomu XX i XXI w. Powszechnie uważa się go nawet za artystę muzyki POP wszechczasów a zapracował sobie na ten tytuł karierą, która trwała od 1964 r. do 2009 r.

Muzyczny talent Jacksona odkryto jeszcze kiedy był dzieckiem. Jako nastolatek występował w rodzinnym zespole The Jackson 5. Potem jego kariera rozwijała się błyskawicznie, choć nie była też pozbawiona skandali i trudności.

Jego album zatytułowany „Thriller”, pierwotnie wydany w 1982 r., nadal jest najlepiej sprzedającym się produktem muzycznym w historii.

Jak podaje BBC, miesięcznie jego twórczość w popularnym serwisie streamingowym Spotify odtwarzana jest 40 milionów razy.

Hania Rani x Porsche. Polska pianistka stworzyła niezwykły projekt dla fanów samochodowych podróży

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Strefa premium

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Sony Music Group zakupiła połowę katalogu muzycznego Michaela Jacksona za 600 milionów dolarów. To najdroższa taka transakcja w historii. Szczegóły porozumienia nie są jeszcze znane, ale możliwe że zakupiono także utwory innych artystów. Druga połowa praw należy do konsorcjum Sony/ATV Music Publishing. Jackson jest uważany za artystę muzyki POP wszechczasów, a jego album „Thriller” nadal jest najlepiej sprzedającym się produktem muzycznym w historii. jego twórczość w popularnym serwisie streamingowym Spotify odtwarzana jest 40 milionów razy miesięcznie.
1. Kto zakupił prawa do połowy katalogu muzycznego Michaela Jacksona?
Sony Music Group wynegocjowało zakup praw do połowy katalogu muzycznego Michaela Jacksona.

2. Jakie kwoty zapłacono za te prawa?
Zapłacono 600 milionów dolarów za te prawa.

3. Kto był właścicielem drugiej połowy praw do katalogu muzycznego Michaela Jacksona?
Druga połowa praw należy do konsorcjum Sony/ATV Music Publishing.

4. Jakie zasady przedruków określa materiał chroniony prawem autorskim?
Zasady przedruków określa regulamin.

5. Jakie są miesięczne odtworzenia twórczości Michaela Jacksona w serwisie streamingowym Spotify?
Miesięcznie twórczość Michaela Jacksona w serwisie streamingowym Spotify jest odtwarzana 40 milionów razy.

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.