„Duży bank przejął konkurenta i zgarnął miliardy dolarów”

Analiza wyników finansowych banku UBS

Wprowadzenie
Bank UBS opublikował wyniki finansowe za 2023 rok, w którym osiągnął zysk netto przekraczający 29 mld dolarów. Pomimo straty netto na poziomie 279 mln dolarów w czwartym kwartale, bank w całym roku wypracował zysk netto. Zysk ten jest efektem przejęcia aktywów Credit Suisse.

Skutki przejęcia banku konkurencyjnego
Bank UBS zapłacił za przejęcie swojego konkurenta ponad 3 mld dolarów, a w ciągu roku wypracował zysk 29 mld dolarów. To miało wpływ na wysoką dywidendę, którą otrzymają akcjonariusze, a także na wzrost notowań akcji na Giełdzie w Zurychu.

Ratownictwo Credit Suisse
Przejście pod skrzydła UBS miało na celu uniknięcie globalnej katastrofy na rynkach finansowych, gdyż Credit Suisse stracił dziesiątki miliardów dolarów na złych inwestycjach. Klienci Credit Suisse wycofali z banku swoje środki, co doprowadziło do próby ratowania banku przez rząd szwajcarski.

Rozwój sytuacji po całym procesie
Po przejęciu, Bank UBS podjął działania mające na celu konsolidację, wyprzedaż aktywów oraz restrukturyzację personelu banku. Efektem tych działań było wygenerowanie 4 mld dolarów oszczędności w 2023 roku. Proces porządkowania aktywów jest nadal kontynuowany.

Plan na przyszłość
Mimo problemów wynikłych ze zmian w banku Credit Suisse, UBS planuje inwestycje w nowe aktywa na wysokim poziomie, aż do 200 mld dolarów rocznie. Bank ma ambicję przekroczenia 5 bln dolarów w aktywach związanych z zarządzaniem środkami powierzonymi przez klientów do 2028 roku.

Perspektywa odzyskania inwestycji
Akcjonariusze otrzymają z zysku za 2023 r. wysoką dywidendę, a także perspektywę na odzyskanie inwestowanych pieniędzy w ciągu kilku lat.

Podsumowanie
Pomimo skomplikowanej sytuacji wynikłej z przejęcia Credit Suisse, UBS wypracował wysoki zysk netto i planuje ambitne inwestycje na przyszłość. Perspektywa odzyskania inwestycji daje nadzieję zarówno akcjonariuszom, jak i samej instytucji bankowej.

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Bank UBS w 2023 roku osiągnął zysk netto przekraczający 29 mld dolarów, głównie dzięki przejęciu aktywów Credit Suisse. Mimo straty netto w czwartym kwartale w wysokości 279 mln dolarów, bank wypłaci wyższą dywidendę dla akcjonariuszy. Cała operacja przejęcia Credit Suisse była próbą uniknięcia globalnej katastrofy na rynkach finansowych. W wyniku złych inwestycji, Credit Suisse stracił dziesiątki miliardów dolarów, co doprowadziło do masowego wycofywania środków przez klientów. W celu opanowania sytuacji, rząd szwajcarski zaangażował się w operację ratowania Credit Suisse, co kosztowało akcjonariuszy banku. Proces konsolidacji i likwidacji zbędnych aktywów potrwa jeszcze kilka lat, ale ma przynieść ogromne oszczędności. UBS planuje inwestować setki miliardów dolarów rocznie w nowe aktywa i ma nadzieję przekroczyć 5 bln dolarów w zakresie aktywów w 2028 roku. Akcjonariusze mają szansę na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy, a cena akcji UBS wzrosła o ponad 40 proc. w ciągu roku.
– Ile wyniosła strata netto szwajcarskiego banku UBS w czwartym kwartale 2023 roku?
– Czy kupno banku Credit Suisse miało wpływ na zyski UBS?
– Jakie działania podejmował rząd szwajcarski w związku z kryzysem banku Credit Suisse?

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.