Czy można ubezpieczyć się od wojny i terroru?

Analiza dotycząca ubezpieczeń w kontekście działań wojennych i terroryzmu

Standardowe ubezpieczenia nie pokrywają ryzyka związanego z działaniami wojennymi i terroryzmem. Turysta podróżujący do zagrożonych regionów może wykupić dodatkową polisę, ale za dodatkową opłatą. Ubezpieczenia różnią się w zależności od towarzystwa i państwa docelowego.

Gradacja składek ubezpieczeniowych

Niezależne ubezpieczyci prowadzą gradację składek ubezpieczeniowych według rekomendacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Taka sytuacja miała miejsce w towarzystwie UNIQA, gdzie turyście wybierającemu się do Egiptu lub Tunezji zaoferowano ten sam, ale dwukrotnie droższy pakiet ubezpieczeń niż w przypadku wyjazdu do Turcji.

Ubezpieczenie od wojny i aktów terroryzmu

Ubezpieczenie od wojny i aktów terroryzmu może nie zadziałać, jeśli ubezpieczony brał aktywny udział w działaniach wojennych lub aktach terrorystycznych. Ponadto, niektóre państwa mogą być wyłączone spod ochrony świadczonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku zagrożenia wojennego czy terrorystycznego.

Podsumowanie

Rozszerzenie ochrony o akty terroryzmu nie zawsze podnosi składkę ubezpieczeniową, ale istnieją ryzyka związane z tym, że ubezpieczenie z tego tytułu może nie zadziałać w niektórych przypadkach. Warto zawsze dokładnie sprawdzić warunki polisy oraz skonsultować się z ekspertami w przypadku podróży do zagrożonych regionów.

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Podróże do zagrożonych regionów nie są objęte standardowymi polisami ubezpieczeniowymi. Można jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie od wojny i terroryzmu, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Niektóre firmy ubezpieczeniowe podnoszą składki w zależności od kierunku podróży, a istnieje także lista krajów wyłączonych spod ochrony ubezpieczenia w razie działań wojennych lub aktów terroryzmu. Ważne jest również, że ubezpieczenie to nie obowiązuje jeśli osoba ubezpieczona brała udział w działaniach wojennych lub aktach terroryzmu.
1. Czy standardowa polisa ubezpieczenia obejmuje wojnę lub terroryzm?
– Nie, standardowa polisa nie obejmuje ubezpieczenia na wypadek wojny lub działań terrorystycznych.

2. Czy istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek wojny lub terroryzmu?
– Tak, turysta wybierający się do zagrożonych krajów może wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek wojny lub terroryzmu przy uiszczeniu dodatkowej opłaty.

3. Czy istnieje lista państw, które są wyłączone spod ochrony świadczonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku zagrożenia wojennego czy terrorystycznego?
– Tak, istnieje lista państw wyłączonych spod ochrony świadczonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku zagrożenia wojennego czy terrorystycznego.

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.