Brak kasy na laptopy dla uczniów.

Bezpłatne laptopy dla uczniów – brak finansowania

Minister edukacji, Barbara Nowacka, poinformowała, że nie ma wystarczających środków finansowych na zakup laptopów dla uczniów. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że planowane rozdawnictwo laptopów spotyka się z poważnymi zastrzeżeniami ze strony Komisji Europejskiej. W związku z tym, ministerstwo edukacji wraz z ministrem cyfryzacji mają w planach ogłoszenie nowych planów dotyczących laptopów.

Rozdawnictwo laptopów – brak pomysłu na edukację

Minister Nowacka wyraziła również swoje obawy co do dotychczasowego rozdawnictwa laptopów w polskich szkołach. Wyraziła krytykę wobec braku konkretnych planów na zastosowanie laptopów w procesie edukacji. Podkreśliła, że w związku z wprowadzaniem reformy istniały poważne nieprawidłowości związane z organizacją programu laptopowego, co doprowadziło do poważnych wątpliwości ze strony polityków, ekspertów i nauczycieli.

Plan naprawczy i strategia edukacji cyfrowej

Ministerstwo edukacji zapowiedziało przygotowanie „programu naprawczego” dotyczącego laptopów wraz z ministerstwem cyfryzacji. Wspólne ogłoszenie nowych planów w tej sprawie jest zaplanowane na najbliższy czwartek.

Centralny zakup laptopów dla uczniów

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Urządzenia mają być kupowane centralnie a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i uczniów. Finansowanie tego programu ma być realizowane ze środków z budżetu Unii Europejskiej.

Dwa słowa – szybkie podsumowanie

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów zgodnie z założeniami programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów. Powiedziała również, że rozdawanie laptopów bez planu na edukację budzi poważne wątpliwości, zarówno polityków, jak i ekspertów i nauczycieli. Planowany jest jednak „program naprawczy” dotyczący laptopów, który ma być ogłoszony w czwartek razem z ministrem cyfryzacji. Zgodnie z ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy, które będą kupowane centralnie.
1. Kto ogłosi plany dotyczące laptopów dla uczniów?
– Minister edukacji Barbara Nowacka i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłoszą plany dotyczące laptopów dla uczniów.

2. Dlaczego minister edukacji stwierdziła, że „nie ma pieniędzy” na laptopy dla uczniów?
– Minister edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że „nie ma pieniędzy” na laptopy dla uczniów ze względu na poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów.

3. Według minister edukacji, jaki problem występował z rozdawaniem laptopów w ramach programu laptopowego?
– Według minister edukacji, laptopy były rozdawane bez żadnych szczególnych pomysłów na edukację, co budziło poważne wątpliwości polityków, ekspertów i nauczycieli.

Autor

  • Marek Nowakowski

    Ekspert ds. Inwestycji i Giełdy, autor wielu bestsellerowych książek na ten temat.